Sök
Laddar
CMS

Dynamic Content Manager

STANDARD | PLUS
PREMIUM | ENTERPRISE

Automatisera ditt innehåll dynamiskt

Att du som kund till Askås ska kunna arbeta dynamiskt, flexibelt och tidsbesparande med din e-handel är en självklar drivkraft för oss. DCM – Dynamic Content Manager uppfyller dessa kriterier och funktionaliteten ger givna fördelar för dig som vill vara aktiv och smart med din e-handel.

Sätt upp en eller flera dynamiska bannerytor, fyll dessa med ett bra innehåll och schemalägg och tidsstyr hur och när innehållet ska visas.

Därefter är det upp till dig att börja använda DCM och fylla dina olika ytor med innehåll - så kallade slides. Informationstexter, inspirerande bilder och såklart säljerbjudanden och kampanjer. Det är din kreativitet och fantasi som sätter gränserna.

Fördelar med DCM


Du får möjlighet att lägga upp ett kort- eller långsiktigt schema där du kan tidsstyra när och hur olika typer av innehåll ska visas i dina bannerytor.

Det är självklart möjligt att koppla kampanjer till de olika ytor du har i din e-handel.

Om en kopplad kampanj avslutas, kan du använda en smidig fallback-funktion. Lägg i förväg in bild/text som aktiveras när en banneryta annars skulle bli tom.

Mer information

DCM ger dig kontroll, den sparar tid och du kan jobba långsiktigt och flexibelt utifrån dina behov. När du väljer att börja använda DCM så går vi på Askås tillsammans med dig igenom hur funktionaliteten kan passa för din e-handel. Vi kommer fram till vilka bannerytor som ska skapas som en del av DCM och Askås utför initialt detta arbete.

DCM ger även möjlighet till tidsstyrning via Askås Content Editor. Läs mer om denna drag and drop-funktionalitet för att bygga startsidor, webbsidor, landningssidor och blogginlägg.

Se fler funktioner

Används bland annat av

Logga in

Vårt lägsta pris 1-30 dagar innan prissänkning:

OBS. Priset är det lägsta pris som tillämpats för produkten 1-30 dagar innan den aktuella prissänkningen genomfördes. Undantaget är om gradvisa sänkningar gjorts, då visas det lägsta priset 1-30 dagar innan den första prissänkningen.