Google höjer kraven på produktbilder
Den 31 januari 2027 inför Google ett nytt minimikrav på 500 × 500 pixlar för produktbilder i Merchant Center. Samtidigt rekommenderar Google bilder på omkring 1500 × 1500 pixlar eller större för bästa resultat i olika visningsformat.
Förändringen gör det aktuellt för e-handlare att se över både storleken och kvaliteten på sina produktbilder. På Askås har vi samtidigt utvecklat en ny bildhantering som gör det möjligt att arbeta med större, högupplösta original utan att varje besökare behöver ladda ner den största bildfilen.
Det viktigaste i korthet
- Nytt minimikrav: 500 × 500 pixlar från den 31 januari 2027.
- Googles rekommendation: omkring 1500 × 1500 pixlar eller större.
- Bilder under minimikravet behöver bytas ut för att produkterna inte ska riskera att underkännas.
- Vid nyproduktion kan ni gärna arbeta med större original, exempelvis 3000 × 3000 pixlar.
- Askås nya bildhantering kan automatiskt skala originalbilden efter var den ska visas.
- Se även över bildernas proportioner. Ett enhetligt format ger en jämnare presentation i hela e-handeln.
Därför höjer Google kraven
Produktbilden är ofta det första kunden möter i en produktannons eller kostnadsfri produktvisning. Google skärper nu minimikravet för att bilderna ska fungera bättre i fler format och ge kunderna ett tydligare underlag inför ett köp.
Från den 31 januari 2027 ska produktbilder som skickas till Google Merchant Center vara minst 500 × 500 pixlar. Google rekommenderar samtidigt omkring 1500 × 1500 pixlar eller större för bästa resultat i alla listningsformat.
Google visar redan varningar i Merchant Center för bilder som kommer att påverkas. Under Produkter och Kräver åtgärd går det att identifiera och ladda ner en lista över berörda produkter.
Behöver alla bilder bytas ut direkt?
Nej, arbetet kan göras successivt fram till dess att kravet börjar tillämpas. Prioritera de bilder som är mindre än 500 × 500 pixlar och därmed inte kommer att klara det nya minimikravet.
Bilder som klarar minimikravet men är mindre än Googles rekommenderade storlek behöver inte bytas lika skyndsamt. De kan uppdateras efter hand, exempelvis i samband med att produkter, sortiment eller annat bildmaterial ses över.
Så möter Askås de nya behoven
Askås nya bildhantering har utvecklats för att ge e-handlare större flexibilitet. Lösningen innehåller nya bildtaggar, stöd för större originalbilder och automatisk skalning utifrån var bilden ska visas.
Det innebär att en högupplöst originalbild kan användas som grund för flera olika bildstorlekar. En mindre version kan levereras till en produktlista, medan en större version kan användas på produktsidan eller vid zoomning.
På så sätt kan bildkvaliteten höjas och framtida användningsområden förberedas utan att onödigt stora filer skickas till besökaren vid varje visning.
1500 pixlar är bra – större original ger fler möjligheter
Googles rekommendation på omkring 1500 × 1500 pixlar eller större är en bra utgångspunkt. Det ger ett tydligt produktunderlag och fungerar för Googles olika visningsformat.
När nya produktbilder tas fram kan det samtidigt vara klokt att spara original på exempelvis 3000 × 3000 pixlar. Det ger mer bildinformation och större flexibilitet för zoomning, beskärning, framtida visningsformat och bildanalys med AI.
Med Askås nya bildhantering behöver den största filen inte laddas på själva sidan. Plattformen kan i stället skapa och leverera en storlek som är anpassad efter användningsområdet.
- Förstora inte redan lågupplösta bilder. Det skapar inte ny bildinformation eller bättre kvalitet.
- Utgå från ett högupplöst original och skapa mindre versioner därifrån.
- Komprimera bilderna så att filstorleken inte blir större än nödvändigt.
Passa på att skapa ett enhetligt bildmaterial
När produktbilderna uppdateras är det ett bra tillfälle att även se över bildernas proportioner. Bilderna bör följa det format som används som standard i den aktuella e-handeln.
Enhetliga proportioner ger ett lugnare och mer sammanhållet intryck i produktlistor, kategorier och på produktsidor. Det minskar också risken för ojämna bildytor eller oönskad beskärning.
Så kommer ni igång med Askås nya bildhantering
För att använda den nya bildhanteringen behöver er e-handel uppdateras och de nya bildtaggarna implementeras.
Kontakta er kundansvariga säljare på Askås för att diskutera upplägget och beställa uppdraget. När implementationen är klar kan ni börja använda större originalbilder och successivt uppdatera det befintliga bildmaterialet.
Askås kan även hjälpa till med inläsningen av nya produktbilder när ert bildmaterial är färdigt.


